Panettone - włoska świąteczna baba

Leave a Comment
Panettone (wł. duży chleb) to tradycyjna włoska babka spożywana w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W skrócie jest to ciasto drożdżowe z dodatkiem skórki pomarańczowej i rodzynek, a w naszej wersji również kawałków białej czekolady. Jednak różni się od zwykłego ciasta drożdżowego dłuższym procesem przygotowania, który zapewnia mu miękką, rozpływającą się w ustach konsystencję.

Przygotowanie babki jest dosyć czasochłonne, ale niezbyt trudne.

Składniki
Dzień I:
20 g świeżych drożdży
200 ml ciepłej przegotowanej wody
190 g mąki

Drożdże rozpuszczamy w wodzie, mieszamy z mąką. Odstawiamy przykryty ściereczką zaczyn na 12 godzin w ciepłe miejsce.


Dzień II:
20 g świeżych drożdży
4 jaja
400 g mąki (przesianej)
115 g miękkiego masła, pokrojonego w kostkę
90 g cukru
1 1/2 łyżeczki soli
1 łyżka esencji waniliowej
pół szklanki rodzynek sułtańskich
pół szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej
tabliczka białej czekolady, pokrojonej na kawałki

Do zaczynu przygotowanego pierwszego dnia dodać wszystkie składniki oprócz rodzynek, skórki pomarańczowej i czekolady. Wyrobić ciasto do momentu, kiedy nie będzie kleić się do rąk. W razie potrzeby dodać odrobinę mąki. Wyrobione ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na godzinę.

Rodzynki zalać ciepłą wodą i odsączyć po kilku minutach. Dodać do wyrośniętego ciasta wraz ze skórką pomarańczy i kawałkami czekolady. Wymieszać.

Tradycyjne panettone ma kształt wysokiego walca, a najlepiej, żeby górna część ciasta wyrosła poza formę, tworząc charakterystyczny kształt grzybka.

Papierowe formy do panettone można nabyć przez internet. Jeśli takiej nie macie, skorzystajcie z opcji "zrób to sam", tak jak my. Małą tortownicę wysmarowałyśmy masłem i włożyłyśmy do środka papier do pieczenia - dla pewności dwie warstwy, spięte w strategicznych punktach zszywaczem. Ciasto wlewamy do formy i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.

Po wyrośnięciu przycinamy papier do wysokości ciasta (my zostawiłyśmy 2 cm zapasu i przez to nie uzyskałyśmy efektu grzybka). Pieczemy ok. 50 min w temp. 170 st, do suchego patyczka. Jeśli ciasto jest rumiane z wierzchu przed upływem czasu pieczenia, możemy przykryć górę folią aluminiową.

Smacznego!

Przepis zaczerpnięty z bloga delimamma.pl, lekko zmodyfikowany. Natomiast za pomysł dziękujemy Marcinowi! :)
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz